Halk Eğitim Merkezlerinin İstihdama Katkısı

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü’nün hedefleri doğrultusunda; HEM & BİLSEK KOOP işbirliğinde ve SDÜ İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet YILDIRIM danışmanlığında HEM Hayat Boyu Öğrenme, Kişisel Gelişim ve Kariyer Merkezi Projesi adıyla yürütülen proje aracılığıyla; kursiyerler veya danışanlar , Hayat Boyu Öğrenme kapsamında Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerinde hobi olarak başladıkları eğitimleri iş fırsatına çevirme ve yeterlilikleri doğrultusunda çeşitli sektörlerdeki işgücüne katkı sağlama fırsatı elde edeceklerdir.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve BİLSEK KOOP bünyesinde elde edilen iş ve eğitim çerçevesindeki veriler, Uzm. Leyla KARAKUŞ tarafından işlevsel stratejiler geliştirmek üzere analiz edilmiş ve bir iş akış şeması oluşturulmuştur. Tarafımdan gerçekleştirilen işletme koçluğu ile çevik yaklaşım stratejileri kullanılarak desteklenen bu projenin pilot denemesi BİLSEK KOOP İşletmesi üzerinde uygulanmıştır. Bu uygulama sürecinde BİLSEK KOOP’ta; bir yıl içerisinde yirmi kurs açılmış, toplamda üç yüz kursiyer kurslarını tamamlamış , işletme bünyesinde dört kursiyer usta öğretici unvanı elde ederek istihdama katılmış, iki kursiyer MESEM kapsamında iş başı eğitimine başlamış ve meslek lisesi staj programı kapsamındaki bir öğrenci usta öğretici ve lise mezunu olarak üniversite akademik kariyerini devam ettirmek üzere hazırlanmıştır. Tüm bunlara ek olarak; bu süreç içerisinde Bilsek KOOP, dört yüz elli kadın kooperatifine iş ve meslek danışmanlığı takip sistemini gerçekleştirerek KOOP OKUL Projesi gerçekleştirilmiş ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Tarafından Türkiye’nin fark yaratan on kadın kooperatifinden biri olarak seçilmiştir.

İlgili gelişmeler doğrultusunda, HEM Hayat Boyu Öğrenme, Kişisel Gelişim ve Kariyer Merkezi Projesi pilot denemesinin sonuçlarına ilişkin çıktıların oldukça tatmin edici olduğu tespit edilmiştir. Nisan 2021 itibari ile Halk Eğitimi Müdürlüğünün öncülüğünde BİLSEK KOOP İşletmesi üzerinde başlatılan bu projenin ikinci etabı olarak, Antalya genelinde bulunan tüm kursiyer ve işletmelere nitelikli eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmesi hedeflenmektedir. Halk eğitim merkezleri bünyesinde gerçekleştirilen bu projenin bireylerin ve dolayısıyla sektörlerin gelişimine ve istihdamına katkı sağlaması dileğiyle…

                Azize Kahraman Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı

                                                                    Şerafettin KUZUCUK    

                                                                   

Yazar hakkında

Hembilsek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir